siyah elin tuttuğu beyaz çerçevede ayakta duran adam. İstanbul metro reklamları nedir?

İstanbul metro reklamları, şehrin kalabalık ve dinamik yapısını yansıtan önemli bir reklamcılık aracıdır. Gün boyunca milyonlarca insanın kullandığı metro ağları, markalar ve işletmeler için benzersiz bir görünürlük ve etkileşim fırsatı sunar.

Bu reklamlar, metronun giriş ve çıkışlarından peronlarına ve vagonlarının içine kadar uzanan geniş bir alanda yer alır. İstanbul’un yoğun nüfusu ve metronun geniş kullanımı, reklam verenler için ideal bir hedef kitleye ulaşma imkanı sağlar.

Siz de metronun reklamcılık potansiyelini ve İstanbul gibi büyük bir metropolde bu reklamların nasıl bir etki yaratabileceğini anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

İstanbul Metro Reklamları ve Evrimi

Ülkemizin en büyük metro ağına sahip İstanbul metrosu uzun yıllardır pek çok ürünün, kampanyanın ve projenin tanıtımını ve bilinirliğini artırmak için hazırlanan reklamlara ev sahipliği yapar.

Türkiye’de ilk kez 24 Ocak 2005 tarihinde özel bir teknoloji kullanılarak yerleştirilen hareketli ve renkli görsellerden oluşan reklamlar dünya çapında bu tarz reklam uygulamalarının 5.si olmuştur.

İstanbul metro reklamları her geçen gün daha da gelişmiş, modadan sanata, çeşitli etkinliklere yer vererek büyük kitlelere ulaşmayı başarmış, önemli markaların vazgeçilmezi olmuştur.

Metro Reklamı Nedir?

Metro reklamı; metroların girişlerine, çıkışlarına, merdivenlerine, duraklarına ve vagonların içleriyle dışına uygulanan bir reklam türüdür. Özellikle büyük şehirlerde metro reklamları markalara yüksek oranda görünürlük sağladığı için sıklıkla tercih edilen etkili reklam yöntemlerindendir.

Örneğin geniş ağa sahip İstanbul metrolarında farklı kitlelerden oluşan insanların bir arada olması ürünlerini tanıtmak, projelerini duyurmak isteyenler için bir fırsattır.

Reklam izlemekten kaçınma davranışı televizyon, internet ya da sosyal medya platformlarında karşılaşılabilir bir durumdur. Ancak açık hava veya İstanbul metro reklamları gibi daha çok göz önünde olan reklamlar ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi kısa sürede etkileyerek markanızın ya da ürünlerinizin bilinirliğini artırabilir.

Metro Reklam Üniteleri

Metro reklam üniteleri metro billboard, metro megalight, metro raket, metro poster panolardan oluşur. Bu üniteler ulaşılmak istenen hedef kitlenin hacmine, özelliklerine ve reklamla oluşturmak istenen etkiye göre farklı özelliklerdedir. Ayrıca metrolarda farklı alanlara konumlandırılır.

Metro megalightlar büyük ölçülere sahip dev ünitelerdir. Büyük ölçüye ve yüksek konuma sahip olduğu için etkileşimi yüksek reklam üniteleri olarak kabul edilir.

Özellikle İstanbul havalimanı metrosu gibi kalabalık iç mekan reklamları için ideal bir tercihtir. Ayrıca korunaklı olduğu için de açık hava reklamlarında kullanılır.

Metro afiş de denilen metro raketler ise billboardlardan daha küçük ebatlara sahiptir. Daha çok göz hizasına asılan ünitelerdir. Girişlerde, peron duvarlarında, yürüyen merdiven iniş çıkışlarında metro raketler yer alır. Ayrıca vagonların içleri, metro durakları İstanbul başta olmak üzere birçok büyük şehirde metro raketlerin asıldığı alanlardır.

Metro Billboard

Metro billboard, reklam mesajını hedef kitleye ulaştırmada dikkat çekici ve merak uyandırıcı olması bakımından en ideal ünitelerdendir. Geniş ebatlara sahip metro billboard alanlarının gözden kaçması imkansızdır. Dolayısıyla sergiledikleri reklamlar rahatlıkla geniş kitlelere ulaştığı için sıklıkla tercih edilir.

Yeşil ve turuncu renklerden oluşan İstanbul metro reklamları

Dijital Reklamcılığın Metroda Kullanımı

Teknolojinin gelişmesi ile beraber reklam sektöründe ortaya çıkan dijital ekranlar, genel olarak 15 saniyelik sessiz videolardan oluşan reklamlarla geniş kitlelere ulaşmayı hedefler. Metrolarda kullanılan dijital reklamlar yaratıcı ve etkileyici bir şekilde hazırlanır.

Özellikle reklamlarda kullanılan çarpıcı mesajlar, renkler ve tasarımlar dikkat çeker. Böylece bir markanın ya da ürünün akılda kalması, yeni bir hizmetin duyurulması ve tanıtımı sağlanır.

Eğlence mekanlarına ulaşımı ve sosyal yaşama katılımı kolaylaştıran İstanbul metrosu sekiz hattı ve 101 istasyon ağı ile ülkemizin en büyük metro ağına sahiptir.

Bunlardan bazıları Yenikapı- Atatürk Havalimanı hattında yer alan Aksaray Metro İstanbul istasyonu, Yenikapı-Kirazlı, Yenikapı-Hacıosman, Sanayi Mahallesi-Seyrantepe, Kirazlı-Başakşehir/MetroKent, Kadıköy- Sabiha Gökçen Havalimanı, Kadıköy-Tavşantepe, Üsküdar-Çekmeköy, Levent-Boğaziçi Üniversitesi/Hisarüstü, Mecidiyeköy-Mahmutbey-Bahariye-Olimpiyat metrolarıdır. Dolayısıyla bu kadar geniş kitlelere ulaşma noktasında İstanbul metro reklamları oldukça önemli bir yere sahiptir.

Metro Reklam Alanları Hangileridir?

Metro reklam alanları, metro girişlerinden çıkışlarına kadar yer alan koridorlar, istasyonlar gibi yolcuların yoğunlukla bulunduğu pek çok farklı noktadır.

Metro reklam noktaları belirlenirken seyahat halinde olan, vagon bekleyen ve koridorlarda hareket halinde olan yüzlerce kişi dikkate alınır.
Reklam alanları olarak kullanılacak reklam ünitelerinin konumlandırıldığı yerleri de metro reklam alanı olarak sayabiliriz.

Örneğin bekleme peronları ve turnikelerin çevresindeki billboardlar, büyük ve özel ışıklandırmaya sahip megalightların yer aldığı metro peronları ve koridorlar metro reklam alanlarıdır.

Metro Reklam Avantajları Nelerdir?

Metro istasyonları yüzlerce insanın gün boyu uğrak yeridir. Mesela Kağıthane İstanbul Havalimanı metrosu gibi yoğun alanlarda kullanılan reklamlar doğrudan ve etkili bir şekilde hedef kitlelere ulaşır. Metro reklamlarının sunduğu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Metro reklamları ile hedef kitleye doğrudan ulaşılır.
  • Metro reklamları kullanılan görsel ve metinlerin yaratıcılığından dolayı kitlelerin dikkatini kolaylıkla çeker ve ilgi uyandırır.
  • Metro reklamları farklı özelliklerdeki çok sayıda insana ulaşarak markaların tanınmasına katkı sağlar.
  • Televizyon, radyo, internet gibi mecralarda yayınlanan kısa süreli reklamların aksine metro reklamları daha uzun zaman aralıkları ile gösterilir.

Sürdürülebilirlik ve Yeşil Reklamcılık Yaklaşımları

Yeşil reklamcılık yaklaşımlarını doğal kaynakların etkili ve verimli bir şekilde kullanılmasına dayanan sürdürülebilirlik ilkesi oluşturur. Bu doğrultuda broşür, afiş gibi kağıt malzemeye dayanan reklamlar yerine çevreye zarar vermeyen dijital reklam çeşitleri tercih edilir.

Böylece yeşil reklam yaklaşımını benimseyerek ürün tanıtımı yapan markalar sürdürülebilirliği benimsediklerini ve bu konuda samimi olduklarını hedef kitlelerine taahhüt etmiş olur.

İstanbul Metro Reklamcılığında Yenilikçi Trendler

Markaların ve işletmelerin bilinir olması ve hazırlanan projelerin geniş halk kitlesine ulaşması için İstanbul metro reklam alanları büyük bir fırsattır. Reklamın işletmeler için bir ihtiyaç olması kadar teknolojiye uyumlu tekniklerle ve yenilikçi yöntemlerle yapılması da çok önemlidir.

İstanbul metro reklamcılığında bilboardlar, mega light dev üniteler, metro raketler gibi bilinen ünitelerin yanı sıra yenilikçi trendler doğrultusunda dijital ekranlara da yer verilir.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle kullanılmaya başlanan dijital ekranlar İstanbul havalimanı metro duraklarına, metroların farklı alanlarına yerleştirilerek renkli, hareketli ve dikkat çekici reklam spotları sayesinde daha çok farkındalık oluşmasını ve akıllarda daha fazla yer etmeyi sağlar.

Turuncu koltukları olan metro içi koridoru ve İstanbul metro reklamları

İstanbul Metro Reklam Fiyatları Nasıldır?

İstanbul metro reklam fiyatları konusunu reklamın bulunacağı konum, reklamın kaç ünitede yer alacağı ve kiralama süresi etkiler. Araç giydirme, billboad, megalight gibi farklı ebata ve özelliklere sahip reklam üniteleri farklı fiyat seçeneklerine sahiptir.

İstanbul metro reklamlarında yer almasını istediğiniz reklam ünitesinin adedi de fiyat belirlemede etkilidir. Kiralanacak ünite sayısı arttıkça ödeyeceğiniz ücret azalar. Ayrıca bu ünitelerin haftalık ya da aylık kiralama süreleri de fiyatı etkileyen bir diğer unsurdur.

Sık Sorulan Sorular

Metroya Nasıl Reklam Verilir?

Öncelikle metro reklamlarını yöneten ilgili birimin iletişim numaralarına web sitesinden ulaşarak reklam seçenekleri, süreleri, fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca vereceğiniz reklam ile satışları artırmak, bilinirliği artırmak, belirli kitlelerin dikkatini çekmek gibi hedeflerden neyi istediğinizi belirlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Metroya Reklam Vermek Ne Kadar?

Metro reklamı fiyatları ajanslara, reklam ünitelerine, metronun bulunduğu güzergaha göre farklılık gösterir. Mesela İstanbul havalimanı metro durakları gibi kalabalık alanlardaki reklam ücretleri kalabalık olmayan yerlerdeki reklam alanlarına göre daha yüksektir. Ayrıca reklamın kampanya süresi fiyatı da etkiler.

İstanbul Metro İşletmesi Kime Ait?

İstanbul metro işletmesi; İstanbul Büyükşehir Belediye’sine aittir.

İstanbul metro reklamları konusunda uzman ekibimiz, kaliteli ve son teknoloji ekipmanlarımız ile yanınızdayız. Hemen iletişime geçin!

    Bize Ulaşın