Billboard Reklam Hizmeti

Billboard reklam hizmeti açık hava reklamcılığında sıklıkla tercih edilir. Markayı tanıtmak, markanın ürün veya hizmetleri hakkında bilgi vermek veya çeşitli kampanyalar için kullanılabilir. Genel olarak şehir merkezlerinde yer alır ve yana konumlandırılarak kitlelerin ilgisini çekmeyi başarır. Mesajı büyük kitlelere kolayca ulaştırmanın yolu olan reklam billboard aracılığıyla doğru alıcılarla buluşur.

Herkesin ilgisini çekecek şekilde üretilen reklamlar, billboardlarda yayınlanarak günün her saati hedef kitleye sunulur. Siz de markanızın kendine güvenini Billboard reklamlarıyla yansıtmak isterseniz, Zenith Medya ile hemen www.zenithmedya.com/iletisim üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Billboard Nedir?

Billboard, insan ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde yer alan reklam alanıdır. Şehrin merkezi konumlarına yerleştirilen billboardlar ile hemen hemen her kesimden insana kolaylıkla ulaşılabilir. Böylece kitlelere verilmek istenen mesaj rahatlıkla iletilebilir. Açık hava reklamcılığında verimi en üst seviyeye taşıyan billboardlar ile teknolojinin gelişmesinden bağımsız olarak hedef kitleyle iletişime geçilir.

Gerek sürücülere gerek yayalara kolayca ulaşmayı sağlayan billboardlar, marka mesajını iletmek için vazgeçilmez bir araçtır. Özellikle trafik akışının yoğun olduğu yerlerde kullanımı tercih edilir. Bu sayede geniş bir kitleye hitap edilir. Ayrıca ürün ve hizmet tanıtımlarında genellikle üreticilerin ilk tercihi olan billboardlar, hedefe ulaşmak için en etkili yollardan biridir. Şehir merkezleri, büyük otoyollar ve her kesimden insanların kullandığı alanlarda yer alması markaya kısa sürede daha yüksek katkı verir. Verilen hizmetin ilgi çekici ve akılda kalıcı bir tasarımla yansıtılması da markaya olan eğilimin artmasını sağlar.

Billboard Reklam Nedir?

Billboard reklamları, açık havada insanların ilgisini çekmek için tasarlanarak hazırlanan afişlerin hedef kitleyle buluşmasını sağlar. Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan billboard reklamlar, akan trafikteki araçlara ve yoldan geçen yayalara hitap eder. Teknolojinin gelişmesine rağmen popülerliğini kaybetmeyen bir reklam türü olan billboardlar, markaların hedef kitle ile kolayca buluşmasını sağlar.

BillBoard Reklamları Zenith Medya

Bu sayede pazar payını artıran markanın bilinirliği de ön plana çıkar. Bir tanıtım aracı olmanın da ötesinde billboard reklamları markanın üretim politikasının analizinde ve yatırım yönlendirmelerinde de önemli bir rol oynar. Böylece stratejik bir yol izlenerek marka değeri de artırılır.

Belirli bir strateji ile yayınlanan billboard reklamlarıyla marka beklediği etkiyi kolayca yaratabilir. Çünkü billboard reklamları hedef kitlenin aklında daha net bir şekilde kalır. Geniş bir kitleye ekonomik yollarla ulaşmayı sağlayan billboard reklamları markayı tanıtmanın yanı sıra farkındalık yaratma konusunda da birebirdir.

Billboard Panosu Ölçüleri Nelerdir?

Billboard – Luna panolar için bindirme payı hariç 345 x 195 cm ölçülere sahip olan afişler, 4 parçadan oluşur. Hazırlanan tasarım 115 gram kâğıt üzerine basılır. Ardından afişin parçalarının kenarındaki siyah çizgiler görünmeyecek şekilde kesilerek teslim edilir. Gelinen son aşamada afişin görünen ölçüleri 335 x 185 cm’dir.

Billboard reklamlarında kullanılan diğer panoların görünen alan ölçüleri şu şekildedir:

 • Megaboard: 570 x 270 cm
 • Kuleboard: 1200 x 600 cm
 • Megalight: 341 x 245 cm

Billboard Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Açık hava reklamcılığının önemli bir kolu olan billboard reklamların bazı çeşitleri vardır. Bu çeşitler şunlardır:

 • 1. Klasik Billboard
 • 2. Luna Billboard
 • 3. Megalight (ADML)
 • 4. Kuleboard
 • 5. Megaboard

1 - Klasik Billboard Nedir?

Genel olarak araç ve insan yoğunluğunun olduğu yerlerde yan yana dizilmiş şekilde bulunan billboardlar, klasik türdendir. Reklam türleri arasında oldukça sık tercih edilir.

2 - Luna Billboard Nedir?

Trafiğin yoğun olduğu iki yönlü yollarda kullanıldığında çok yüksek verim alınan Luna Billboardlar çoğu zaman orta refüjlerde sergilenir. Her iki yüzeyinin reklam görünürlüğünün olması büyük bir avantajdır. Açık havada uzun süre kullanılabilmesi için paslanmaya dayanıklı malzemelerden üretilir.

Megalight’lar kavşaklarda ve trafiğin yoğun olduğu caddelerde konumlandırılır. Birden fazla markanın reklamının yayınlanmasını sağlayan dev billboardların içerisinde yer alan afişler zaman ayarlı bir şekilde değişir. Megalight ile 3 afiş kullanılabilir. Ayrıca cama sahip olan panoların kilit sistemi de mevcuttur.

Diğer bir ismiyle yol panoları olan Kuleboard’lar uzak mesafeden de görülebilmesiyle dikkat çeker. Yüksekliği yaklaşık 10 metreyi bulduğu için genellikle imaj çalışmalarında tercih edilir.

İç aydınlatma sistemine sahip olan megaboard çeşitleri, oldukça büyük boyutlardadır. Bu şekilde karanlıkta dahi reklamın görülmesini sağlar. Yüksek boyutlara sahip olduğu için de her mesafeden rahatlıkla görülebilir.

Billboard Reklam Fiyatları

Billboard Kullanım Alanları Nelerdir?

Billboardlar firmaların tüketiciye kendini tanıtmasında ve ürün satış yüzdesinin arttırılmasına katkı sağlar. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, insanlar tamamen kapalı alanda yaşamak zorunda kalmadığı sürece her dönemde geçerli olacak bir reklam aracıdır.

Klasik Billboardların yanı sıra bina üzerine yansıtma ya da ipli afiş şeklinde de kullanılır. Belli dönemlerde siyasetçiler tarafından destek kazanma amacıyla kullanılır. Konser ve spor müsabakalarını duyurmak için de tercih edilir. Ayrıca resmî kurumlar duyuru ve bildiriler için billboardları kullanır.

Billboard Reklamları Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Billboard reklamları tasarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur verilecek mesajın etkili bir şekilde iletilmesini sağlamaktır. Çünkü reklamın amacına ulaşabilmesi için hızla ilerleyen araç içindeki insanların etkilenmesi gerekir. Bu noktada Billboard reklamı hazırlanırken tasarımın metin değil de görsel yoğunluklu olması sağlanmalıdır.

Tasarımda kullanımı tercih edilen tipografi ve renkler karışıklık yaratmadan net bir şekilde mesajı iletebilmelidir. Ayrıca dikkat çekebilmesi için de tasarımda yaratıcı dokunuşların olması gerekir. Özellikle kontrast renkler kullanarak reklamda mesajınızı daha iyi bir şekilde iletebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi de tasarımda yalnızca gerekli bilgilerin kullanılmasıdır. Örneğin tasarımda telefon numarası kullanılması yanlış bir taktiktir. Çünkü yolda hızla ilerleyen bir aracın telefon numarasını hatırlaması oldukça düşük bir ihtimaldir.

Billboard Reklamlarında Etkili Mecra Seçiminin Önemi Nedir?

Yapılan reklamdan verim alınabilmesi için mecra seçimi oldukça önemlidir. Bu noktada reklamın nerede yayınlanacağına karar vermek için hedef kitlenin doğru belirlenmesi gerekir. Çünkü reklamın konumlanacağı yerin sahip olduğu kitle iletmek istediğiniz mesajla uyumlu olduğu sürece reklamdan verim alabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise reklamın yayınlanacağı konumun hedef kitle gözünde güvenilir olmasıdır. Böylece ileteceğiniz mesaja hedef kitlenin güven duyması daha kolay olur. Bu noktada kendinize en çok nerede gördüğünüz billboard reklamlarından etkilendiğinizi sorabilirsiniz. Ayrıca daha önce yapılmış çalışmaların istatistiklerini inceleyerek de doğru bir sonuca rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Billboard Kiralama Süreci Nasıl İşler?

Billboard kiralama sürecinin başlayabilmesi için önce vermek istenilen reklamın belirlenmesi gerekir. Üretim aşamasının ardından da kiralama sürecine geçilir. Billboard kiralama işlemlerine genellikle reklam ajansları aracılık eder. Bu noktada aracı her ne kadar ajans olsa da reklamı talep eden firmanın istekleri dikkate alınır.

Anlaşmaların sağlanabilmesi için reklamın yer alacağı konum ve yayınlanacağı süre belirlenir. Bu iki unsura karar verilirken yine hedef kitle göz önünde bulundurulur. Hedef kitleye sergilenecek olan billboard reklamı için izlenmesi gereken çeşitli prosedürler vardır. Reklam firmaları bu prosedürleri yerine getirerek reklamın yayınlanmasını sağlar.

Billboard Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Etkili ve stratejik planlamalar ile tüketicilerin dikkatini çeken billboard reklamlar da kiralama işlemi yapmadan önce en çok konuma dikkat edilmelidir. Çünkü hedef kitleniz ile uyuşmayan bir konumda reklam vererek bütçenizi boşa harcayabilirsiniz. Ayrıca istenen etkiyi yaratabilmek için konumun yanı sıra tasarım da oldukça önemlidir.

Bir gün içerisinde binlerce kişiye ulaşan billboard reklamlar da afişin panoya yerleştirilmesi de önemli bir detaydır. Buna dikkat etmek için görüştüğünüz reklam ajansının daha önceki çalışmalarına göz atarak bir fikir edinebilirsiniz. Ek olarak afişin yayınlanacağı süre de kiralama yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir.

Neden Billboard Reklamları Tercih Edilmelidir?

Açık hava reklamcılığının en gözdesi olan billboardlarda reklam yayınlamanın çeşitli avantajları vardır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hedef kitleye daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlar.
 • İnsanların reklamı geçme gibi bir şansı olmadığı için daha akılda kalıcıdır.
 • Tüketicilere ihtiyaçlarını gidermeleri yönünde çağrışım yapar.
 • Çeşitli mekanlarda konumlandırılarak daha fazla kişiye ulaşır.
 • Reklam maliyeti açısından değerlendirildiğinde kişi başına düşen miktar daha düşüktür.
 • Reklamın yayınlanacağı billboard sayısı ve bütçesi esnektir.
 • Konumlandırıldığı yer ve yayınlandığı süreyle orantılı olarak verim elde edilir.

Billboard Kiralama Fiyatları Ne Kadardır?

Reklam faaliyetlerinden maksimum fayda elde etmek için tercih edilen billboard reklamların fiyatları çeşitli unsurlara göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla net bir fiyat aralığı söylemek mümkün değildir. Fiyatı etkileyen unsurlar arasında reklamın boyutu, sayısı gibi etmenler yer alır. Ayrıca billboardun kiralanacağı zaman aralığı da fiyatı etkileyen önemli noktalardan biridir. Ankarada’ki 2022 yılı güncel billboard kiralama fiyatları için www.afisankara.com/blog/ankara-billboard-kiralama-fiyatlari-2022 sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Alanında uzman ekibiyle hizmet veren Zenith Medya aracılığıyla açık hava reklamlarında istediğiniz başarıya oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Haftalık veya daha uzun süre ile kiralayabileceğiniz billboardların ücretleri Zenith Medya’da lokasyona göre değişiklik göstermez. Sürücülere ve yayalara aynı anda hitap eden özel konumlarda yer alan billboardlar ile hedef kitlenizle oldukça kolay bir şekilde etkileşime geçebilirsiniz. Üstelik yan yana iki yüz olacak şekilde kiralayabileceğiniz billboardlar ile farkındalığı en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Kiralama adeti ve süresine göre değişen fiyatlar ile bütçenize uygun bir şekilde reklam verebilirsiniz. Ayrıca tasarım noktasında da sizi hayal kırıklığına uğratmayacak billboard afiş çeşitleriyle mesajınız hayal ettiğiniz şekilde hedef kitleye iletilir. Siz de Zenith Medya ile stratejik konumlarda reklam vererek markanızı tanıtabilir, hedef kitlenize doğru mesajları ulaştırabilirsiniz. Billboard kiralama hizmeti ile ilgili daha fazla bilgi almak için hemen www.zenithmedya.com üzerinden Zenith Medya ile iletişime geçebilirsiniz.