Havaalanı Reklamları

Havaalanı reklamları, İstanbul Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Antalya havalimanları başta olmak üzere günlük belli yolcu kapasitesinin olduğu bütün havalimanlarında, belirli demografik yapıdaki insan kitlesine ulaşılmasını sağlayan reklam türüdür. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışı alanlarda verilen bu reklamlar sayesinde markaların ürün ve hizmetlerinin küresel düzeyde tanıtılmasına imkân sağlanır. Havaalanı reklamları dışındaki açık hava reklam ünitelerimiz için https://www.zenithmedya.com web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Havaalanı Reklamı Nedir?

Havaalanı reklamları; yolcu bekleme salonlarında, havaalanı gidiş dönüş güzergahında, kapıların bulunduğu yerlerde, kısaca yolcuların dikkatini çekebilecek alanlarda bulunan reklamlardır. Markanızın prestijini ve bilinirliğini arttırmak için havalimanı reklamları oldukça etkili bir seçenek olarak ön plana çıkar. Çünkü bu reklamlar sayesinde hitap etmek ve markanızı tanıtmak istediğiniz kitleye doğrudan ulaşabilir ve tüketicinin gözünde seçkin bir marka olduğunuz izlenimini oluşturabilirsiniz.

havalimanı reklamları

Havalimanı Reklam Alanları Nelerdir?

Havalimanı reklam alanları kapsamına uçak bekleme noktaları, check-in alanları, yurt içi ve yurt dışı uçak bileti satış noktaları ve havalimanına gelen kişilerin görebileceği diğer noktalar girer. Bu noktalarda reklam vererek hem yerli hem de yabancı kişilerin markanızı tanımasını sağlayarak global bir kimliğe sahip olabilirsiniz.

Havalimanı reklamları, büyüklüklerine bağlı olarak megalight ve CLP olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki reklam çeşidi de sahip oldukları aydınlatma özelliği sayesinde hedef kitleye daha kolay ulaşılmasını ve verilen mesajların akılda kalmasını kolaylıkla aktarılmasını sağlar.

Havaalanı CLP Raket Networkleri

Havaalanı CLP (Raket) networkleri, bir kampanyanızın en hızlı şekilde duyurulmasında veya ürününüzün yoğun bir şekilde tanıtılmasında oldukça etkili reklamlardır. Mesajlarınızı hedef kitleye doğru bir şekilde iletmek ve dikkatlerini çekmek için bu raket reklam türünü tercih edebilirsiniz.

Zenith Medya aracılığı ile alacağınız CLP Raket Network reklamlar, İstanbul Anadolu Yakasındaki Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Antalya Havalimanı başta olmak üzere diğer bazı havalimanlarında da yoğunluğun fazla olduğu bölgelerde konumlandırılır. Bu sayede verdiğiniz reklamdan maksimum faydayı elde etmeniz amaçlanır.

Havaalanı Reklam Panoları

Havaalanı reklam panoları genel olarak havalimanlarında yolcu sirkülasyonunun fazla olduğu noktalarda yer alan reklam çeşididir. Havaalanı reklam panolarına reklam vererek geniş bir hedef kitlesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Havaalanı Özel Reklam Projeleri

Havaalanı özel projeleri, markanıza özel seçilen belirli alanlarda alternatif reklam tasarımları ile markanızın öne çıkmasını sağlayan reklam türüdür. Yolcuların kapıdan geçip uçağa giderken geçtikleri camlı bölmenin halıları, bagaj kontrol noktaları, uçağa geçeceğiniz alandaki camlı bölmeler ve diğer daha fazla ayrıcalıklı sunana alanlar havaalanı özel reklam proje konumlarına örnektir. Bu seçenek akılda kalmak, hatırlanmak ve farklı reklamla anılmak isteyen markalar için oldukça uygundur.

Havalimanı Reklam Alanları Nerelerdir?

Havalimanı reklamları doğru alanda kullanılmazlarsa beklenen etkiyi göstermeyebilir. Örneğin büyük alanda konumlandırılan bir havaalanı CLP raket reklam panosu dikkat çekmeyebilir. Yine aynı şekilde küçük alanlara konumlandırılmış bir megalight iç ışıklandırmalı reklam panosu, hedef kitleye ulaşmaktan ziyade rahatsız edici bir etki gösterebilir. Bu yüzden sanki yolculuk yapıyormuş gibi düşünülmeli ve yolcuların nelere dikkat edeceği göz önünde bulundurularak reklam alanların seçilmesi ve tasarımlarının yapılması gerekir. Bu noktada iç ve dış hatlar terminallerinin gidiş-dönüş yolcu güzergahı ve bekleme salonları en çok etkileşim sağlanan reklama alanları olarak ön plana çıkar.

Havalimanı reklamlarının ilk etkisi ilgi çekme ikinci etkisiyse hatırlanır olmasıdır. Bu sayede ilk etapta ilgisini çektiğiniz müşterilerin markanızı tanıması ve hatırlaması önemlidir. Markanızı bilen ve hatırlayan kitlenin daha sonraki hamlesi satın alma işlemi olacaktır. Müşterilerinizi satın alma yönünde etkilemek için havaalanlarındaki alışveriş alanlarında yer alan reklam panellerini kullanarak satın alma işlemi hızlı ve kolay gerçekleştirilmiş olur. Böylece reklam hedefiniz de amacına ulaşmış olur.

Sabit ve dijital reklam panosu olarak yerleştirilen havalimanı reklamlarının her taraftan görünmesi önemlidir. Örneğin bagaj alım ve bekleme noktalarında, çıkışa doğru olan noktalarda reklam panellerinin konumlandırılması tavsiye edilir. Böylece insanlar havalimanından çıkarken akıllarında kalan sizin markanız olur.

Reklam panellerinin ve türlerinin çeşitliliği bulunulan konuma ve bütçeye göre değişiklik gösterir. Örneğin bagaj bekleme noktası ve yürüyen panellerde yer verilen reklamlar, yolcuya daha uzun süre gösterildiği için hedef kitleye nüfuz etme oranı daha fazladır. Ayrıca reklamın yerleştirileceği alanın fiziki şartları da havaalanı reklamları boyutlarının değişiklik göstermesine neden olur.

Havalimanlarında kullanılan ve tercih edilen reklam panelleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Billboard-Luna , 335x195 cm görünen alandan oluşur ve blue back cinste üretilir. Malzemesi kağıttır.
 • Megaboard, 570x270 cm görünen alandan oluşur. Back light cinste imal edilir. Malzemesi vinildir
 • Megalight, afiş değiştirici özelliği sahip olup, 341x245 cm görünen alanı vardır. Back light fibermark proteks cinste üretilir ve malzemesi kağıttır.
 • CLP raket
 • LED ve dijital ekranlar
 • Duvar panoları
 • Alınlık panolar
Havaalanı reklamı

Neden Havayolu Reklamları Tercih Etmelisiniz?

Havayolu reklamları küresel mecrada tanınmak isteyen markalar açısından oldukça önemlidir. Bu tür reklamlar sayesinde markanızın hem yurt içinde hem de yurt dışında bilirliği artar. Havaalanı reklamları avantajları şu şekildedir:

 • Seyahat etme amacıyla gelen yolcuların algıları açık olur. Böylece havalimanı reklamları olumlu olarak yolcuları etkiler. Reklamınızın geri dönüşünü hızlı bir şekilde almaya başlarsınız.
 • Havalimanlarının bekleme süreleri uzun olduğundan reklamlar yolcuların akıllarında daha kolay yer edinir.
 • Havalimanında bulunan insanlar satın almaya daha hazır olduğu için reklamın geri dönüşünü sağlamak kolaydır.
 • Havalimanında bulunan farklı reklam panelleri sayesinde her yolcuya ulaşılabilir.
 • Bu reklamlar sayesinde üst ve orta sosyoekonomik kitleye direkt ulaşılabilir. Böylece ulusal ve uluslararası milyonlarca yolcuyu etkilemek daha kolay bir hale gelir.
 • Havaalanı reklamları belirli düzeydeki markalar tarafından kullanıldığı için tüketiciler reklam veren markayı seçkin kategorisinde inceler. Dolayısıyla markanın prestijli oluşunun kanıtlaması açısından havalimanı reklamları önemlidir.
 • Yüksek sosyoekonomik profillere düşük maliyetlerle ulaşabilirsiniz.

Havalimanı Reklam Fiyatları Ne Kadardır?

Havalimanı reklam fiyatları reklam ünitesine, reklam ünitesinin bulunduğu yere ve reklam verilen havalimanına göre değişiklik gösterir. Buna göre daha yoğun ve herkesin olduğu büyük alanlardaki reklam ünitelerinin fiyatları diğerlerine göre daha yüksektir.

Örneğin Esenboğa Havalimanındaki farklı alanların reklam ücretleri, reklamın yerleştirileceği reklam ünitesine göre de değişir. Esenboğa Havalimanında daha çok LED ekran ve dijital kayan reklam panelleri tercih edilir. Ayrıca fiyatı etkileyen bir diğer husus da reklamın panolarda kalma süresidir. Reklamlarınız haftalık, aylık veya 6 aylık periyotlarla seçtiğini alanlarda kalabilir.

Havaalanı reklamları yüksek sosyoekonomik düzeye sahip kesme hitap ettiği için genellikle tanınan markalar tarafından kullanılır. Ancak geleneksel medya reklamlarına göre maliyeti daha uygundur.

Havalimanı reklamları markanızın seçkin olduğunun göstergesidir. Bu sayede iç ve dış alanlarda konumlandırılmış olan üniteler ile hedef kitlenize markanızın değerini göstermiş olursunuz. Ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki alanlarında bulunan panellerle sayesinde hem yerli hem de yabancı müşterilere hitap edersiniz.

Zenith Medya uzman ve profesyonel ekip arkadaşlarıyla beraber sizlere havaalanı reklamları projeleriyle hizmet eder. Markanızın veya kampanyanızın reklamları için stratejik bir planlama çerçevesinde reklam kampanyanızı yürütür. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Antalya Havalimanı ve diğer tüm havalimanlarında reklam vermek istiyorsanız hemen Zenith Medya ile iletişime geçebilir ve markanızı ulusal ve uluslararası arenada tanıtma fırsatına sahip olabilirsiniz.