Bant Reklamı Nedir?

Televizyonda yayınlanan bir program, dizi veya film esnasında alt tarafta bir ürüne veya hizmete ait görsel ve metin ile yapılan ortalama 8-10 saniye süren reklamlara bant reklamı denir. Bu belirtilen süre yasal süre olup bu sürenin üzerine maalesef çıkılamamaktadır. RTÜK tarafından bu sürenin üzerinde alt bant reklamı yapılmasına müsaade edilmemektedir. TV bant reklamları tercih edilen program yayında iken elektronik görüntü sistemi kullanılarak program dâhilinde olmayan tanıtım yayının eklenmesi mantığı ile yapılmaktadır.

TV bant reklamlarının hazırlanma prosedürü şu şekilde gerçekleşmektedir:

  • İlk önce alt bant reklamı verecek firmanın istekleri alınır,
  • İstekler doğrultusunda uzman personelimiz tarafından taslak alt bant reklamı hazırlanır,
  • Hazırlanan taslak alt bant reklamı ilgili firmaya incelemesi için gönderilir ve istenecek değişiklikler uzman personel tarafından yapılır,
  • Değişiklik yapılan tv bant reklamı tekrar size gönderilerek son onayınız alınmaktadır,
  • Onayı alınan bant reklamı istenen gün ve saat diliminde yayına verilerek süreç sonlandırılır.

Neden Alt Bant Reklamı Tercih Edilmelidir?

Alt Bant Reklamları

TV Reklamları bir ürünün markalaşması ve geniş kitlelere ulaşılmasını sağlayan en etkin yöntemdir. Reklam olmadan markalaşma, ürün tanıtımı, hizmet tanıtımı oldukça zor olacağı gibi zaman kaybına da yol açacaktır. Spot reklamları gibi çok farklı reklam türleri mevcut olup bunlardan biri de geniş bir hedef kitleye ulaşımı sağlayan alt bant reklamlarıdır. Bant reklamları televizyonda bir yayın devam ederken altında 1920X220 ölçülerinde bir %20’lik şerit şeklinde geçen reklamdır.

Televizyon günümüzde nerdeyse her evde bulunan bir iletişim aracı halini almıştır. Hatta birçok evde en az iki adet televizyon var dense yanlış bir söylem olmaz. Özellikle gününün neredeyse tamamına yakını evde geçiren veya okuldan/işten sonra evine gelen hatta çalıştığı iş yerinde bile herkesin dinlenmek için televizyon karşısında vakit geçirdiğini düşünürsek televizyon ekranlarında verilecek alt bant reklamları ile oldukça fazla bir kitleye ulaşım sağlanmış olur. Yapılan çalışmalar bu tür reklamların maliyet olarak daha uygun ve diğer reklam türlerine göre %13 daha etkili olduğu göstermektedir.

Birçok televizyon izleyicisi izlemiş olduğu program/dizi arasında verilen reklamı genelde seyretmemektedir. Reklam arasında başka bir işle meşgul olup seyretmiş olduğu program/dizi başladığında tekrar ekran karşısına geçmektedir. Dolayısıyla reklamını izletmek isteyen firmalar bu süreçte hedefledikleri amaca ulaşmada başarısız olabilmektedirler. Buna karşın televizyon izleyicinin program/dizi seyrederken seyir esnasında yayınlanan alt bant reklamları için aynı şey yapılamamaktadır. Ani izleyici mecburen reklamı görmekte ve dikkatini çekmektedir. Bu sebeple de alt bant reklamları daha etkin olabilmektedir.

Reklamınızı televizyonda alt bant reklamı olarak yayınlatmak istiyorsanız uzun yıllar sektör tecrübesi olan Zenith medya sizin için en uygun televizyon kanalını, en uygun televizyon programını/dizisini ve en uygun zaman dilimini uzman personeli ile ayarlayacaktır. Bunun için sizin yapmanız gereken tek şey www.zenithmedya.com web adresinden bizlere ulaşmanız olacaktır. Bizde sizin için televizyon bant reklamları ile ürünlerininiz tanıtımını, markalaşmanızı sağlayarak rakip firmalara kazanç anlamında fark atmanızı sağlıyoruz.

Tv Bant Reklamları

Bant Reklam Fiyatları Nedir?

Bant reklam fiyatları genel olarak şu şekilde belirlenmektedir. Bant reklamları 8-10 saniye yayınlanmaktadır. Bant reklam fiyatları ise her 1 saniye için tespit edilecek bedel 8 ile çarpılarak belirlenmektedir. Ancak bu ücretlendirme prensibinin yanında ayrıca, bant reklamının yayınlanacağı program/dizi, yayınlanacağı saat de Bant reklam fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Tüm bu bilgiler doğrultusunda Bant reklam fiyatları belirlenmektedir.