Spot Reklam Nedir?

Ticari hayatta yer tutunmaya çalışan birçok firma kendi üretmiş olduğu malın tanıtımı, vermiş olduğu hizmetin veya ürünün bilinirliğini artırmak için ticari pazardaki konumunu güçlendirmek ve kar payını artırmak için uğraş vermektedir. Firmaların gelişen teknoloji ve üretim teknikleri ile her geçen çeşitlenen ürünleriyle ticari pazarda yer tutunmasını sağlayan TV Reklamları arasında en önemli araçlardan biri de spot reklam türüdür.

İnsanların nüfusu artıkça ihtiyaçları da aynı oranda artmakta olup bu ihtiyaçları karşılamak için sunulan ürünlerde çeşitlenmektedir. Takas ile insanlar arasında başlayan değiş-tokuş ilişkisiyle birlikte reklam olgusu ticari hayatta yerini almıştır. Ürünlerini satmak için gezen satıcılar veya sergideki ürününü satmak için bağıran satıcı aslında tanıtım yaparak reklam yapmıştır. Daha sonra gelişen teknoloji ve makinalar sayesinde ürün çeşitliliğinin artmasıyla farklı farklı reklam türleri oluşmaya başlamıştır. Reklam teknolojisinin bu gelişimi nihai olarak hem potansiyel müşteri kitleleri hem de üretici/satıcı firmalar için vaz geçilmez olmuştur.

Spot Reklamları

TV reklam türleri içinde ürün yerleştirme gibi etkin bir reklam türü olan spot reklamları da önemli bir kitle iletişim aracı olan televizyonlar aracılığı ile verilen bir reklam türlerinden biridir. Televizyonda reklam vermek isteyen firmalar sektöre yabancı olduklarından spot reklam nedir diye bir arayış içinde olmaktadırlar. Peki, spot reklam nedir? Spot reklam televizyonda yayınlanan dizi/program arasında jenerik gösteriminden hemen sonra yayınlanan tam ekran görsel reklam türüdür. Spot reklamları reklam veren firmanın isteklerine göre değişkenlikler gösterebilir.

Spot reklam nedir sorusundan önce spot reklam niçin önemli olduğunu bilmek markalaşmak isteyen firmalar için daha önemlidir. Televizyonda tüm dikkatini vererek bir yayın izleyen kişinin dikkati en yüksek noktadadır. Bu sebeple insanlarda spot reklamlarının etki gücü yüksek sevidedir. Firmaların o zaman diliminde izleyiciye vereceği ürün ve hizmet ile ilgili bilgilerin algılanması daha yüksek olacağından akıllarda daha kalıcı olacaktır. Spot reklamları profesyonel bir ekip tarafından hazırlanması gerekmektedir. Aksi takdirde etkileme gücü bu kadar yüksek olan spot reklamından hedeflenen sonuca ulaşılamayacağı gibi harcanacak parada boşa gidecektir.

İyi Bir Spot Reklamı Nasıl Olmalıdır?

  • İyi bir spot reklamında görsellikle birlikte ses de etkili olmalıdır. Reklam yayınlandığı an televizyon karşısından kalkma ihtimali olan kişilere en azından ses yoluyla bir etki bırakmalıdır.
  • Uzun ve kısa vadeli olmalıdır. Kısa vadede ürünün hemen satılmasını sağlarken, uzun vade de talep oluşturmaya yaramaktadır.
  • Etkili olmalıdır. Reklamlar farkında olalım veya olmayalım bizleri bir şekilde etkilemektedir. Verilmek istenen mesaj görseli ve sesiyle izleyici üzerinde etki yaratmalıdır.
  • Hızlı olmalıdır. Reklamın yayınlanacağı süre içinde en hızlı şekilde mesaj kitleye ulaştırılmalıdır.

Spot Reklamı Avantajları Nelerdir?

Spot reklam avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Reklam süresini siz belirlersiniz.
  • Video olarak çekimi siz yapıp bizlere gönderebilirsiniz.
  • Sizin istediğiniz görsel üzerine ses ve efekt yükleyerek hazırlanabilir.
  • Reklamlara istediğiniz görsel, ses ve yazıyı koyabiliriz
  • Göze ve kulağa birlikte hitap edeceği gibi ayrı ayrıda edebilir.
Spot Reklam Fiyatları

Spot Reklam Fiyatları

En güncel reklam aracısı olan televizyon reklamlarında spot reklam vermek isteyen firmaların en çok merak ettiği spot reklam nedir sorusundan sonra spot reklam fiyatları ne kadar sorusu gelmektedir. Spot reklam fiyatları reklam uzunluğuna, hangi programda reklam verileceği ve günün hangi saatinde reklam verileceğine göre değişkenlik göstermektedir. İstekleriniz doğrultusunda Spot reklam fiyatları belirleyebilmemiz için bizi www.zenithmedya.com web adresi aracılığı ile arayabilirsiniz.